ZMIEŃMY RAZEM
OBRAZ DYSKURSU
Inicjatywa #bezhejtu promuje kulturalną dyskusję w środowisku internetowym. Jej celem jest ograniczenie występowania mowy nienawiści na profilach i platformach internetowych firm, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i non-profit, mediów i influencerek oraz influencerów. Im mniej hejtu, tym więcej przestrzeni dla kulturalnej i konstruktywnej debaty.
Inicjatywa jest otwarta dla każdego.
DOŁĄCZ DO NAS I ZOSTAŃ
CZŁONKIEM INICJATYWY #bezhejtu.
Nie jest Ci obojętne to, jak wyglądają dyskusje na platformach cyfrowych? Dołącz do grona członków inicjatywy #bezhejtu. Członkiem może zostać każdy, komu nie jest obojętne, o czym i w jaki sposób dyskutuje się na platformach cyfrowych.
Członkowie inicjatywy #bezhejtu wspólnie pracują nad wytworzeniem bezpiecznej przestrzeni online do konstruktywnej dyskusji, w której nikt nie będzie musiał bać się uczestniczyć. Zobowiązują się do:
1
Członkowie aktywnie monitorują komentarze na swoich profilach w mediach społecznościowych.
2
Członkowie wykrywają i usuwają wszelkie przejawy mowy nienawiści.
3
Członkowie wspierają otwartą, pełną wzajemnego szacunku i konstruktywną dyskusję w swoich mediach społecznościowych.
NASZE WARTOŚCI
1
KULTURA
I SZACUNEK
Kiedy wszyscy krzyczą, nikogo nie słychać. Nie zawsze musimy się ze sobą zgadzać i nie zawsze unikniemy krytyki. Jednak kulturalna komunikacja i szacunek dla innych są narzędziami prowadzącymi do wzajemnego zrozumienia.
2
WOLNOŚĆ
Nawet w Internecie powinna obowiązywać zasada, że wolność jednej osoby kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiej. Nietolerancja i wulgaryzmy nie są wyrażaniem wolności. W Internecie powinniśmy pisać tylko to, co powiedzielibyśmy drugiej osobie prosto w twarz. 
3
DĄŻENIE DO
POPRAWY
Świadomie i stale wdrażamy działania, które zmieniają dyskurs w Internecie na lepsze, tym samym przyczyniając się do poprawy ogólnej atmosfery w społeczeństwie.
KTO STOI ZA
INICJATYWĄ #bezhejtu?
TrollWall
TrollWall to słowacka firma technologiczna, która opracowała i dostarcza unikalne rozwiązanie do wykrywania i ukrywania nienawistnych komentarzy w oparciu o sztuczną inteligencję. Obecnie oprogramowanie TrollWall może działać na platformach takich jak Facebook i Instagram, a model językowy rozumie między innymi polski, słowacki, czeski czy rumuński. TrollWall stale rozwija narzędzie, dodając nowe funkcjonalności i języki.
DLACZEGO NIENAWIŚĆ W INTERNECIE TO PROBLEM?
Nie wszystko, co widzisz, jest prawdą
W Internecie najgłośniej krzyczą ci, którzy nie panują nad swoimi emocjami, są wściekli i nieuprzejmi. Dlatego większość komentarzy jest negatywna. Nie oznacza to jednak, że nienawistną opinię lub wypowiedzi podziela większość użytkowników. Jednak ludzie, którzy mogliby wnieść bardziej wartościowy wkład do rozmowy, wolą nie przyłączać się do pełnych agresji dyskusji.
Zmiana normy społecznej
W przestrzeni online spędzamy tak dużo czasu i prowadzimy tak wiele interakcji, że chcąc nie chcąc, kształtuje ona nasz światopogląd i to, co uważamy za normalne i akceptowalne w świecie rzeczywistym.
Polaryzacja
W ostatnich latach Polska doświadczyła bezprecedensowej polaryzacji politycznej i społecznej. W atmosferze polaryzacji łatwiej przychodzi atakowanie innych, co przyczynia się do tworzenia toksycznego środowiska online. Efektem jest pogłębienie problemów społecznych i poczucia beznadziei, depresji, wycofania czy lęku.
Cyfrowa przestrzeń, w której (nie) czujemy się bezpieczni
Zapewnienie wszystkim bezpiecznej i inkluzywnej przestrzeni online jest ważnym krokiem na rzecz kulturalnej dyskusji i łagodzenia negatywnych postaw społecznych wobec wybranych grup. Bądźmy ostrożni – każdy akt przemocy zaczyna się od ataku werbalnego.
Umiejętność korzystania z technologii cyfrowych
Wiele osób może nie być świadomych potencjalnych negatywnych konsekwencji mowy nienawiści i innych szkodliwych zachowań w Internecie. Dzięki naszej inicjatywie możemy wysłać jasny sygnał, dlaczego ważne jest odpowiedzialne komunikowanie się, również w środowisku online.
DLACZEGO WARTO DOŁĄCZYĆ?
Pokaż, że dyskusja w przestrzeni cyfrowej nie jest Ci obojętna. Wyrażając swoje stanowisko wobec mowy nienawiści, przyczyniasz się do tworzenia bardziej kulturalnego i inkluzywnego środowiska internetowego, które znajdzie odzwierciedlenie także w realnym świecie.
REPUTACJA
  • Bądź częścią rozwiązania, a nie problemu.
  • Kulturalne wypowiedzi i pozytywne interakcje pod Twoimi postami.
  • Zmniejszasz ryzyko kryzysu wizerunkowego na Twoim profilu.
  • Uwzględniasz wartości reprezentowane przez Twoich klientów, interesariuszy czy zwolenników.
  • Co kwartał będziesz otrzymywać od nas analizę, która pokaże, jaki procent komentarzy na Twoim profilu zawierał treści nienawistne.